·ANALYTICK? ?L?NKY

SEZNAM ODKAZŮ

13. srpna 2008 · VERZE PRO TISK · POSLAT MAILEM

Čečenský zápasník získal v Pekingu pro Rusko zlatou medaili

(Prague Watchdog) - Čečenec Islam-beka Albijev, který na olympijských hrách v Pekingu reprezentuje Ruskou federaci, vyhrál úterní finále řecko-římského zápasu v kategorii do 60 kg, a získal tak pro Rusko druhou zlatou medaili.

Teprve 19-letý rodák z Grozného prošel jednotlivými koly bez větších potíží – nedovolil svým soupeřům ani bod. Stejně se mu dařilo i ve finále, v němž porazil ázerbajdžánského reprezentanta Vitalije Rachimova 6:0 na body.

Promoskevský čečenský prezident Ramzan Kadyrov podle ruského týdeníku Sportweek prohlásil, že Albijevovo olympijské vítězství se stalo nejlepší demonstrací pozitivních změn, kterými republika prochází. "Tento mladík vykonal pro prestiž republiky více, než tisíc diplomatů," zdůraznil Kadyrov.

Albijev se podle svých slov začal sportem zabývat závodně v roce 1999. "Nejprve jsem se věnoval judu v Čečenské republice, ale pak u nás začala válka a já byl odvezen do Ingušska," uvedl Albijev s tím, že na řecko-římský zápas přešel právě v Ingušsku, jelikož judistický oddíl nemohl navštěvovat kvůli značné vzdálenosti.

Na otázku novinářů, o co by požádal prezidenta Kadyrova, s nímž se setkal před olympiádou, odpověděl podle Sportweeku za smíchu shromážděných: "Prosit ho o nic nebudu. Ale slíbil mi 500 000 dolarů."

První zlatou medaili si Rusko na svůj účet připsalo rovněž v úterý, a to díky ingušskému zápasníkovi Naziru Mankijevovi, který vyhrál v kategorii do 55 kg. K dnešnímu dni jsou zlaté medaile obou Kavkazanů zatím jedinými, které Rusko na olympiádě získalo.

Silové sporty patří na Kavkaze k nejoblíbenějším a sportovci z Kavkazu se tradičně umísťují na nejvyšších stupních ruských sportovních soutěží.

Zdroj fotografie: ws.sport.fr